26 maja 1331 r. nie był dniem przypadkowym dla omawianych wydarzeń. Wtedy bowiem upływał rozejm zawarty z Zakonem Krzyżackim, z którym Korona Królestwa Polskiego toczyła od kilkudziesięciu lat nieustanne konflikty. Nowy wielki mistrz zakonu Luther von Braunschweig znany był ze swojej wojowniczości, tak więc należało się spodziewać potyczki militarnej z północnym sąsiadem. Król Władysław I Łokietek postanowił więc zwołać do Chęcin zjazd rycerstwa, który miał podjąć kluczowe dla kraju decyzje.
A dlaczego w Chęcinach? Z oczywistych powodów. Warownia stanowiła silny punkt oporu, była jednym z kluczowych miejsc na mapie ówczesnej Polski i co ważne – usytuowana była centralnie na ówczesnym terytorium królestwa. Na okres panowania dwóch ostatnich Piastów przypada rozbudowa twierdzy, która wielokrotnie odwiedzana była przez polskich władców… - więcej o zjeździe w tekście Konrada Szymańskiego na stronie https://zamek.checiny.pl
Z okazji 690. rocznicy Zjazdu Ziem Polskich na Zamku w Chęcinach, na Placu 2 Czerwca stanęła wystawa czasowa przybliżająca historię wydarzeń z 1331 roku oraz postać króla Władysława Łokietka.
(źródło: Zamek w Chęcinach)