Barbara Szubińska (ur. 1943 rok) w latach 1952-1958 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Artura Nachta-Samborskiego i Stanisława Szczepańskiego. Dyplom uzyskała w 1958 r. W 1968 była stypendystką rządu francuskiego. Od 1963 r. należała do grupy artystycznej „Rekonesans”, z którą wystawiała swoje prace w latach 1964-1966. Brała też udział w retrospektywach grupy w latach 90. ubiegłego wieku, poczynając od jubileuszowej wystawy w Galerii Zachęta w 1994 r. Wykładała w Europejskiej Akademii Sztuk – od początku jej istnienia (1992) do 2000 r. Jest profesorem w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (od 2000 r.), w której prowadzi pracownię malarstwa.
W dorobku artystycznym ma ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie (1966), Galerie Ingeleiv w Bergen w Norwegii (1978), Galerie du Bourg we Fryburgu w Szwajcarii, Galerii Zapiecek w Warszawie (1995). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich wystawach malarstwa i rysunku. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych: w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Zachęta w Warszawie, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Jej ekspresyjne, utrzymane zazwyczaj w ciemnych tonach, niepokojące i dramatyczne malarstwo oscyluje na granicy figuracji i abstrakcji. Tajemnicze wnętrza i nastrój stawiają malarkę w rzędzie czołowych twórców malarstwa metaforycznego. Często podejmowanym przez nią motywem jest pejzaż, dający okazję do interesujących rozwiązań kolorystycznych i fakturowych. Obok malarstwa chętnie stosowaną przez nią techniką jest akwarela.
BWA w Kielcach zaprasza na wystawę „Zapis współczesności. Świat na papierze” od 5 do 19 czerwca 2020 roku.
Źródło: BWA