Aby wziąć udział w WenDo, należy kupić bilet na spektakl pt. Nie wszyscy pójdziemy do raju, zrealizowany na podstawie powieści Olgi Górskiej, w reżyserii i adaptacji Karoliny Szczypek, następnie zadzwonić do kasy teatru i zapisać się na warsztaty. W dniu zajęć trzeba będzie okazać bilet i – gotowe!
Organizatorzy proszą o ubranie się w wygodne stroje i przyniesienie ze sobą własnego prowiantu.
WenDo jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy, jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie, pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy, poczucie winy i wstyd.
WenDo to warsztaty samoobrony i asertywności, które obejmują naukę samoobrony fizycznej, psychicznej i słownej, w tym nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do spójnej, asertywnej komunikacji; rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic; reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację, przemoc oraz skutecznej samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku / napaści.
WenDo nie jest sztuką walki, a od "zwykłej" samoobrony różni się tym, że podczas warsztatów dużą wagę przykłada się do pracy nad asertywnością. W tym znaczeniu z zajęć może skorzystać każda kobieta, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej i doświadczeń sportowych.
Zajęcia poprowadzi Barbara Biskup – edukatorka, trenerka WenDo, psychoterapeutka w trakcie szkolenia. Związana z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz Stowarzyszeniem "Prowincja Równości". W 2020 r. otrzymała nagrodę Miasta Kielce za całokształt swoich działań na rzecz społeczności lokalnej.
_______
Źródło: Teatr im. St. Żeromskiego w Kielcach