Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii to największe sportowe wydarzenie na świecie w 2017 roku. W Igrzyskach wzięło udział ponad 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów świata, wspieranych przez 1,1 tysiąca trenerów i członków sztabów medycznych oraz ponad 3 tysiące wolontariuszy. W skład 62-osobowej Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych weszło 46 zawodników, którzy w dniach 18 - 24 marca startowali w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym.
Efektem ich zmagań jest 39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych.
Olimpiady Specjalne są międzynarodowym ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 oddziałach regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest pokazanie umiejętności i talentów osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy osób do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Źródło: Oddział Świętokrzyski PFRON w Kielcach