Poniedziałek, 22 czerwca 2026 - Pauliny, Sabiny, Tomasza

„Niebo Kielc” przed bazyliką katedralną A A A

Środa, 17 września 2025 Autor: Beata Kwieczko
Od 4 października na Placu Najświętszej Marii Panny przed bazyliką katedralną będzie można oglądać instalację pt. „Niebo Kielc”, której autorem jest kielecki ceramik Marek Cecuła. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Projekt „Niebo Kielc” to szklana kwadratowa tafla o boku długości dwóch metrów z powłoką lustrzaną, która zostanie osadzona w taki sposób, aby komponowała się z otoczeniem, tworząc w płaszczyźnie placu efekt ruchomego obrazu. Powierzchnia lustra odbijając ruch chmur, słońca i ptaków, stworzy dynamiczny obraz „nieba pod stopami”. Symboliczne znaczenie ma bliskość katedry, co podkreśla metaforyczne połączenie nieba z ziemią.

Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Praca harmonijnie wpisuje się w otoczenie, łącząc elementy architektury sakralnej z nowoczesną estetyką. Pomimo pozornie prostej koncepcji, „Niebo Kielc” tworzy u widza urzekające iluzje optyczne. Rzeźba naśladuje otoczenie, a w odbiciu można dostrzec iluzje nieskończonej przestrzeni. Obraz odbitego nieba tworzy metaforę „nieba na Ziemi”, która na nowo definiuje plac przed katedrą.

Instalacja zostanie odsłonięta w sobotę, 4 października, o godzinie 12 na Placu Najświętszej Marii Panny przed bazyliką katedralną. Projekt został dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło: BWA Kielce

ZDJĘCIA

Fot. BWA Kielce
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 385 096
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności