Na filmie widać ulice Sieniewicza i Bodzentyńską, kielecki rynek i Żydów, którzy zamieszkiwali getto w Kielcach. W momencie wybuchu II wojny światowej w 75-tysięcznych Kielcach liczba ludności żydowskiej sięgała 20 000. Getto utworzono na mocy zarządzenia Stadthauptmanna Kielc Hansa Drechsela z 31 marca 1941 roku. Zlokalizowano je w najuboższej dzielnicy miasta, gdzie większość domów nie miała wody i kanalizacji. Na terenie getta znalazło się 500 budynków, w których mogło zamieszkać około 15 tysięcy osób, gdy tymczasem liczba Żydów w mieście sięgała już wraz z przesiedlonymi 27 tysięcy. W sumie powierzchnia getta wynosiła 0,46 km², co stanowiło około 1,1% ówczesnego obszaru miasta. W dzielnicy musieli zamieszkać wszyscy Żydzi. Polakom zabroniono pod karą konfiskaty mieszkania udzielać Żydom jakiegokolwiek schronienia. Zlikwidowane zostały wszystkie żydowskie sklepy i zakłady rzemieślnicze, które znalazły się poza gettem. Na teren getta przeniesiony został dom starców i sierociniec.
W ciągu półtora roku istnienia getta zmarło w nim na skutek nieludzkich warunków bądź zostało zamordowanych w Treblince przeszło 20 tys. jego mieszkańców. Likwidacja kieleckiego getta trwała od 20 do 24 sierpnia 1942 roku. Spośród 27 000 Żydów z kieleckiego getta wojnę przeżyło około 500.
Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=oOptXzUXc9g&feature=share&fbclid=IwAR0tkRINXoZhIWSrQTntyStmWT4ncPItpGc6w6IVzdMLSx-wOtt290PRQ8E
Fot. YouTube