Karol Śliwka (ur. 1932-2018) jest jednym z najważniejszych polskich projektantów grafiki użytkowej. Ten legendarny grafik podczas swojej przeszło 60-letniej kariery stworzył setki znaków graficznych, z których wiele funkcjonuje do dzisiaj. Projekty takie jak PKO, Instytut Matki i Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Fabryka Mydła i Kosmetyków ”Uroda”, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż zaskakują swoją prostą formą, która łączy się z trafną symboliką.
Karol Śliwka starał się, aby każdy znak był metaforyczną opowieścią, pozostającą na długo w wyobraźni odbiorcy. Wystawa ”Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce” jest próbą przetestowania wyobraźni polskich ilustratorów, a także połączeniem dwóch historycznie odległych epok projektowania graficznego i ilustracji.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 15 wielkoformatowych ilustracji, które powstały na podstawie przydzielonych znaków graficznych Karola Śliwki. Grafiki są autorską interpretacją poszczególnych logotypów. Zadanie niełatwe, ponieważ prostota użytkowej formy logo bardzo często stoi w sprzeczności ze swobodą, kolorystyką i dynamiką obrazów. Wystawa pokaże, że nawet poprzez zmianę kontekstu, środków wyrazu oraz różnorodność stylu ilustratorów dobry znak graficzny zachowuje swoje cechy i jest w stanie funkcjonować w dowolnej formie.
Źródło: ID