Środa, 24 czerwca 2026 - Danuty, Jana, Janiny

"Fortis in fide" A A A

Poniedziałek, 15 marca 2021 Autor: Edyta Ruszkowska
W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach prezentowana jest wystawa "Fortis in fide. W oczekiwaniu na beatyfikację", poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W 2019 roku można było ją oglądać w Targach Kielce.
Ekspozycja przedstawia liczne, nieznane wcześniej fotografie Stefana Wyszyńskiego, pamiątki oraz fragmenty najbardziej znaczących w kontekście historycznym wypowiedzi.  Wystawa wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kardynała, która została odłożona i odbędzie się prawdopodobnie w maju lub czerwcu 2021 roku.

Wystawa złożona z przestrzennych fotogramów przypomina dzieje życia kardynała, dotyczy także w wizyt Prymasa Tysiąclecia na Kielecczyźnie. Eksponaty pochodzą z archiwów parafialnych, Archiwum Diecezjalnego w Kielcach oraz kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – w tym przypadku są to tajne druki i notatki Urzędu Bezpieczeństwa.

Osobny wątek stanowią więzienne epizody z życia Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie, Stoczku Klasztornym, Prudniku czy Komańczy.  Ekspozycję wzbogacają także osobiste pamiątki kardynała ze Stoczka Klasztornego. Są to m.in. piuska, brewiarz i chusteczka.


Źródło: Muzeum Diecezjalne w Kielcach

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 411 219
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności