W Polsce średnie spożycie cukru wynosi około 40–50 kilogramów rocznie na osobę, co odpowiada około 110–140 gramom cukru na dzień. Tym czasem WHO zaleca, aby spożycie cukru wolnego nie przekraczało 10% całkowitego dziennego spożycia kalorii, co odpowiada mniej więcej 50 gramom (około 12 łyżeczkom) cukru na dzień dla dorosłych. [gov.pl, Cukier – w jaki sposób wpływa na zdrowie]
Średnie spożycie cukru na osobę w Polsce już dawno wymknęło się spod kontroli. Cukier kryje się wszędzie – w jogurtach, wędlinach, pieczywie, sosach, musztardach i in. Reklamy napojów gazowanych kuszą obietnicami dobrej zabawy, regeneracji energetycznej i poprawy nastroju po ich wypiciu. Dosłownie "osaczeni" przez cukier Polacy – często nie do końca świadomie – dostają się w szpony nałogu. Nałogu, bowiem spożycie cukru łączy się z tym samym mechanizmem przymusu i uzależnienia, co w przypadku np. heroiny.
Cenną wiedzę na temat tego, jak unikać cukru i czym go zastąpić będzie można zdobyć podczas kolejnego spotkania z cyklu Klub zdrowia – o zdrowiu między książkami, które odbędzie się 10 kwietnia (w czwartek) w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Początek godz. 17.00.
Wykład pt. Cukier – legalny narkotyk wygłosi Katarzyna Lewkowicz-Siejka – publicystka i redaktorka, która od dwudziestu lat zajmuje się tematyką zdrowotną. Jest autorką wielu radiowych audycji oraz publikacji prasowych poświęconych współczesnym problemom zdrowotnym, dietoterapii oraz medycynie naturalnej. Pracuje w Wydawnictwie Znaki Czasu.
Wstęp wolny.
_______
Źródło: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach