czasach grę na trąbce, uważaną za niezwykle trudną technicznie, chętnie uprawiali, ale tylko
najwybitniejsi (i najlepiej opłacani), muzycy. Praca nad możliwościami technicznymi instrumentu posuwała się jednak opornie i dopiero w latach 40. XX w. za sprawą muzyków
jazzowych wypracowano takie techniki, że trąbkę upodobali sobie trębacze specjalizujący się w repertuarze klasycznym.
Trąbka pojawi się najpierw w Koncercie Es-dur J. N. Hummla, austriackiego kompozytora, który napisał w 1803 roku utwór w tonacji E-dur. Ponieważ dzisiejsza trąbka uzyskała optymalne brzmienie, utwór transponowano do tonacji Es-dur. Po przerwie usłyszymy drugi utwór z trąbką w roli głównej. Będzie to Sonata D-dur na trąbkę, smyczki i basso continuo G. P. Telemanna. Dzieło składa się z trzech części o zmiennych nastrojach.
W obu tych koncertach (Sonatę określano niekiedy jako Concerto-Sonata) wystąpi trębacz-wirtuoz – Igor Cecocho. Pochodzący z Białorusi artysta mieszka od lat 90. w Polsce. Był solistą Filharmonii Wrocławskiej, obecnie prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą, grając na trąbkach współczesnych i historycznych.
Wieczór zakończy jeden z najsłynniejszych poematów symfonicznych – Preludia F. Liszta.
Igor Cecocho jest absolwentem Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku (klasa prof. N. Wołkowa). W latach 1979-90 był solistem Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego w Mińsku, od 1986 po 1990r. - wykładowcą w Białoruskiej Akademii Muzycznej. Laureat kilku konkursów trąbkowych. Od października 1990r. objął prowadzenie klasy trąbki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2006 r. w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1992-2006 był solistą Filharmonii Wrocławskiej. Prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą, grając na trąbkach współczesnych i historycznych. Koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (m.in. "Sinfonia Varsovia") pod batutą takich dyrygentów jak m. in.: Jerzy Maksymiuk, Robert Satanowski, Reinhard Seehafer (Niemcy), Larry Livingston (USA), Martin Hardy (Anglia), Nikolai Dyadiura (Ukraina), Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski i innych. Jako kameralista współpracował z takimi znakomitymi muzykami, jak: Emma Kirkby, Crispian Steele-Perkins, Paul Esswood, Gillian Keith, Daniel Stabrawa, Andrzej Chorosiński, Jan Tomasz Adamus.Dokonał wielu solowych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych. Jest prawykonawcą utworów kompozytorów współczesnych, prowadzi kursy mistrzowskie, wśród jego wychowanków są laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych.
Koncert odbędzie się 27 listopada o godzinie 19.00.
Źródło: FŚ