Czwartek, 17 stycznia 2019 - Antoniego, Henryki, Mariana

Wydawnictwa WDK

"Chemar" wpisany w historię

Poniedziałek, 26 września 2016

Książka Tadeusza Jóźwika „>Chemar< wpisany w historię – zadowolenie z przeszłości” poświęcona jest 60-letniej historii Zakładów Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar” w Kielcach. Autor, który przepracował w zakładzie 33 lata, opisuje dzieje „Chemaru” na przestrzeni dekad, wpływ zakładu na rozwój miasta, w końcu losy ludzi związanych z tym kiedyś największym w okolicy zakładem pracy. Nie jest to praca naukowa, a raczej zapis faktów, co nie jest wadą, a momentami staje się zaletą wydawnictwa. Ogromnym walorem książki są liczne ilustracje pokazujące „Chemar” od pierwszych wykopów pod jego budowę do teraźniejszości. Poszczególne rozdziały wydawnictwa opisują rys historyczny zakładu, najważniejsze wydarzenia w jego dziejach, ludzi „Chemaru”, główne wyroby produkowane przez ZUChiAP oraz konkretne działania i inwestycje dla miasta i kielczan.

Kielce miasto Legionów

Środa, 8 czerwca 2016

Płyta DVD. Autorzy filmu „Kielce – miasto legionów” pragnęli nadać mu walor edukacyjny, przystępny dla szerokiego kręgu odbiorców. Stąd też wiele informacji o bardziej szczegółowym charakterze zostało w filmie pominiętych. Intencją jego twórców było pokazanie podjętego tematu w sposób odbiegający od typowo „podręcznikowego” ujęcia. Film przemawiać ma do wrażliwości widza pięknem obrazu, klimatem muzyki i poetyką tworzonych na ich bazie impresji.

Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej

Środa, 8 czerwca 2016

Płyta DVD z zapisem Świętokrzyskiego Misterium Męki Pańskiej z rozważaniami Arkadiusza Szostaka, w oparciu o teksty Adama Ochwanowskiego z muzyką Bronisława Opałki, zarejestrowane podczas Drogi Krzyżowej, w której udział wzięli artyści, przedstawiciele różnych grup społecznych miasta i środowiska akademickiego.

Katalogi Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej

Środa, 8 czerwca 2016

Katalogi wydawane z okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej odbywających się corocznie w Wojewódzkim Domu Kultury im. J.Piłsudskiego w Kielcach.

"Mundur na nim szary"

Wtorek, 7 czerwca 2016

Wydawnictwo przygotowane z okazji wystawy "Mundur na nim szary" upamiętniającej 100. rocznice Czynu Legionowego i wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Kielc, przygotowanej przez Stowarzyszenie "Kielecki Klub kolekcjonera" i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

"Czterdzieści lat minęło..."

Wtorek, 7 czerwca 2016

15 kwietnia 2016 r. członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Kielecki Klub Kolekcjonera uroczyście świętowali w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach 40-lecie działalności. Obchodom towarzyszyła wystawa zbiorów 16 członków KKK oraz wydanie okazjonalnego wydawnictwa "Czterdzieści lat minęło..."

"Made by Lichy 1970–2010"

Wtorek, 7 czerwca 2016

Płyta DVD jest zapisem koncertu "Made by Lichy 1970–2010" który odbył się w Wojewódzkim Domu kultury w Kielcach w dniu 27 września 2013 roku , poświęconemu pamięci Jerzego Lichacza – znanego i lubianego kieleckiego artysty i organizatora wielkich imprez muzycznych.

Zbiór pieśni ludowych "Chłopu groj..."

Wtorek, 7 czerwca 2016

Zbiór pieśni ludowych "Chłopu groj..." to wydawnictwo Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach przygotowane przez Jerzego Gumułę i Michała Stachurskiego.

35 lat "Zespołu U Ojca"

Wtorek, 7 czerwca 2016

Płyta DVD jest zapisem koncertu który, odbył się 16 października 2015 roku. Wydana została z okazji jubileuszu 35-lecia kieleckiej grupy "U Ojca". Zawiera przekrój twórczości zespołu na przestrzeni 35 lat działalności.

Śpiewnik "Pieśni dawnej Kielecczyzny"

Wtorek, 7 czerwca 2016

470 ludowych utworów muzycznych - oberki, polki, walczyki, chodzone, ballady, mazurki, krakowiaki, kujawiaki, weselne, dziecięce i inne - zawiera śpiewnik "Pieśni dawnej Kielecczyzny", wydany przez Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zbiór obejmuje piosenki zespołów, solistów i kapel, które działały lub działają na terenie historycznej Kielecczyzny - naturalnego makroregionu w widłach rzek Wisły i Pilicy.

Pogwarki o Kaczmarku

Poniedziałek, 6 czerwca 2016

Wydawnictwo ma charakter artystycznej impresji o życiu Andrzeja Kaczmarka. Opowieści jego przyjaciół, znajomych i rodziny składają się jak odłamki rozproszonego lustra i ukazuje się wizerunek człowieka, który zaznaczył swą przekorną, na wskroś kabaretową obecność w sercach wielu ludzi. Dlatego książka jest pogodna, mimo pojawiającego gdzie niegdzie nostalgicznego smutku, który nieodłączny jest rozstaniom. Na jej kartach powraca do nas Gruby: spontaniczny, bezpośredni, mądrze kąśliwy; od wczesnej młodości skory do żartu, happeningu, prowokacji, która ze schematycznej rzeczywistości czyni barwny, dynamiczny show. Wypowiedzi o spotkaniach z Jędrkiem dopełniają zadziorne karykatury Sławka Golemca obrazujące go z humorem i sympatią.

„Chemar – 60 lat” gazeta jubileuszowa.

Poniedziałek, 6 czerwca 2016

„Chemar – 60 lat” – to gazeta jubileuszowa ukazująca najważniejsze wydarzenia tego tak ważnego dla Kielc i kielczan zakładu. Zawiera artykuły opisujące progowe daty z historii Chemaru : „Pierwsze 10-lecie”, „Lata 60.,70.,80.”, „Lata 90.”, „W XXI wieku” i „Teraźniejszość”.

Gazeta Jubileuszowa 65 lat Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Poniedziałek, 6 czerwca 2016

14 grudnia 2012 r. ukazała się Gazeta Jubileuszowa Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Publikacja ta została opracowana i wydana z okazji 65-lecia działalności WDK. Zawiera szereg nieznanych i mało znanych faktów z historii tej instytucji, opracowanych na postawie relacji byłych pracowników, dokumentów zachowanych w Archiwum Państwowym w Kielcach i kwerendy źródłowej w innych instytucjach. Artykuły uzupełnione są dużą liczbą zdjęć i skanów dokumentów. Redaktorem merytorycznym Gazety Jubileuszowej był dyrektor WDK, Jarosław Machnicki.

„Legendy i podania świętokrzyskie”

Poniedziałek, 6 czerwca 2016

„Legendy i podania świętokrzyskie” oraz „Legendy świętokrzyskie”, to dwa wydawnictwa Wojewódzkiego Domu Kultury im.J.Piłsudskiego w Kielcach zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja kulturalna i diagnoza kultury, priorytet 2 – Obserwatorium Kultury".

Świętokrzyski Canaletto – Stanisław Sanecki

Sobota, 9 kwietnia 2016

Prezentowany tekst Jarosława Machnickiego stanowi jedynie mały fragment opracowywanej Historii fotografii w Kielcach w latach 1839–1945. Ilustracje pochodzą ze zbiorów autora, Tomasza Kalety i Jacka Szczepaniaka.

Z patriotycznych postaw zrodzony – Dom WF i PW im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Sobota, 9 kwietnia 2016

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wpisał się do tradycji Kielc jako „dom Piłsudskiego”, jako pomnik i materialny wyraz hołdu złożonego legionistom i ich dowódcy. Prezentowany tekst autorstwa Jarosława Machnickiego jest pierwszym szerszym opracowaniem dotyczącym powstania i pierwszych lat funkcjonowania Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

„Pamiątki przeszłości” z archiwum wydobyte

Sobota, 9 stycznia 2016

"Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny" – taki tytuł nosi wydawnictwo płytowe, które ukazało się dzięki współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Śpiewnik "Na legionowa nutę"

Sobota, 9 stycznia 2016

Śpiewnik „Na żołnierską nutę”

Sobota, 9 stycznia 2016

Wydawnictwo „Na żołnierską nutę” to śpiewnik z najpopularniejszymi utworami patriotycznymi.

1...2

Koncert Kolęd i Pastorałek

10 stycznia 2018 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się tradycyjne, wspólne śpiewanie kolęd z...

Jarosław Skulski z nominacją do tytułu Człowieka Roku 2018!

Miło nam poinformować, że Jarosław Skulski, kierownik kina FENOMEN, działającego w Wojewódzkim...

Koncert Kolęd i Pastorałek

10 stycznia 2018 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się tradycyjne, wspólne śpiewanie kolęd z...

Dzień Judaizmu

Dzień Judaizmu - święto w polskim Kościele katolickim, ustanowione przez Konferencję Episkopatu...

Początki sylwestra

Sylwester, jak każde inne święto, ma swoją tradycję. Ale czy wiemy, skąd się ona wzięła?

Prezenty pod choinkę

Wigilijny zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami wziął swój początek jeszcze z rzymskich...

Koncert Kolęd i Pastorałek

10 stycznia 2018 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się tradycyjne, wspólne śpiewanie kolęd z...

Jarosław Skulski z nominacją do tytułu Człowieka Roku 2018!

Miło nam poinformować, że Jarosław Skulski, kierownik kina FENOMEN, działającego w Wojewódzkim...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 34 081 086
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności