Wtorek, 31 marca 2020 - Balbiny, Kamila, Kornelii

Zespoły folklorystyczne

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”

Poniedziałek, 29 czerwca 2015

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” powstał w lutym 2015 r. i działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy pod kierownictwem Hanny Kuty. Choreografem grupy jest Barbara Kardynalska, instruktor tańca narodowego i ludowego. Do tańca przygrywa zespołowi kapela Feliksa Korbana.

Zespół Ludowo - Folklorystyczno - Obrzędowy "Piekoszowianie”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół Ludowo - Folklorystyczno - Obrzędowy utworzony w marcu 2004 roku i liczy 21 osób. Jego założycielami byli Marianna Majchrzyk i Julian Nowak. Zespół został zarejestrowany jako Stowarzyszenie w Sądzie Rejonowym w Kielcach w maju 2006 roku.

Zespół Kunowianie

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Początki zespołu Kunowianie wiążą się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich, które powstało 1965 r. Działalność koła skupiała się głównie na organizowaniu kursów gotowania i szycia oraz podnoszeniu świadomości kobiet mieszkających na wsi. Gospodynie koła miały swój zespół wokalny Kunowianki, który po dołączeniu kapeli przybrał nazwę Kunowianie. Zespół ma na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny. Większość imprez miejskich, gminnych i powiatowych odbywa się z udziałem zespołu.

Ludowy zespół „Fałkowianka"

Wtorek, 7 kwietnia 2015

W 1999 roku, po kilkunastu latach przerwy, ludowy zespół „Fałkowianka” wznowił swoją działalność. Córki i wnuczki członkiń zespołu z lat 60. i 70. postanowiły kontynuować tradycje swoich przodków wyśpiewywane w rytm skocznej muzyki ludowej. Na początku reaktywacji przypominano repertuarem stare i przekazywane z pokolenia na pokolenia piosenki z regionu konecko - opoczyńskiego.

Zespół Ludowy „Dzierzgowianie”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół Ludowy z Dzierzgowa w gminie Radków w powiecie włoszczowskim istnieje od 1984 roku. Aktualnie zespół liczy 17 członków – entuzjastów folkloru, kultywujących folklor zachodniej Kielecczyzny. W repertuarze zespołu znajdują się piosenki ludowe, kuplety obyczajowe oraz wesołe gawędy.

Ludowy zespół artystyczny "Dwikozianie"

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Ludowy Zespół Artystyczny "Dwikozianie" został założony wiosną 1935 roku i działa do chwili obecnej. Posiada duże osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne i upowszechniania kultury i folkloru ludowego oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

Zespół ludowy „Biesiada”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół ludowy „Biesiada” rozpoczął swoją działalność na początku 2007 roku. Śpiewem, wystawianiem obrzędów uatrakcyjnia imprezy okolicznościowe, chętnie uczestniczy w spotkaniach folklorystycznych. Zespół jest animatorem życia kulturalnego, zajmuje się popularyzacją śpiewu piosenek biesiadnych i ludowych.

Zespół "Bałtowianie"

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół "Bałtowianie" powstał w styczniu 2006 r. przy Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt".

Zespół folklorystyczny ,,Świętokrzyskie Uśmiechy”

Wtorek, 7 kwietnia 2015

Zespół folklorystyczny ,,Świętokrzyskie Uśmiechy” z Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku powstał w 2009 r. Prezentując folklor regionu świętokrzyskiego, młodzież godnie reprezentuje gminę Lipnik w konkursach i festiwalach muzycznych regionalnych, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Odnosi sukcesy estradowe i uświetnia swoimi występami różnego rodzaju imprezy: okolicznościowe, plenerowe, kameralne oraz akademie i uroczystości szkolne.

Zespół folklorystyczny "Siedlecczanie"

Poniedziałek, 16 marca 2015

Zespół folklorystyczny "Siedlecczanie" funkcjonuje nieprzerwanie od 1984 roku. Jego założycielką i kierownikiem jest Stanisława Żądecka. W początkowych latach istnienia zespół nosił nazwę Siedlanecki i był zespołem śpiewaczym, złożonym z 20 pań. Obecnie Siedlecczanie to liczący 30 osób zespół śpiewaczy i obrzędowy.

Zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii

Poniedziałek, 16 marca 2015

Zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii działa od 1993 roku. Tworzą go uczniowie szkoły. Początkowo formacja zajmowała się sztuką recytacji poetów ludowych. W późniejszych latach istnienia zespół kultywował tradycje ludowe, odtwarzając obrzędy, zwyczaje i widowiska obrzędowe: "Gaik świętokrzyski", "Dynguściarze", "Sobótki" czy "Herody". Obecnie zespół występuje jako zespół śpiewaczy, a także jako zespół pieśni i tańca.

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki”

Poniedziałek, 16 marca 2015

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki” powstał w 2000r. z inicjatywy dyrektor szkoły Ireny Bisagi. Prowadzenie i opiekę nad szkolnym zespołem ludowym objęła od początku jego istnienia nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli Maria Kotarba. Uczniowie śpiewają gwarą utwory nieżyjących już śpiewaczek ludowych z Dębskiej Woli: H.Szelestowej i F.Gajdy oraz ich spadkobierców - wiejskiego zespołu „Wolanecki”. Obecnie do zespołu należą 42 osoby z kl.I –VI. Spośród nich 11 osób reprezentuje szkołę na przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zespół „Małe Bielinianki”

Poniedziałek, 16 marca 2015

„Małe Bielinianki” to folklorystyczny zespół wokalny działający od 2005 roku przy Szkole Podstawowej w Bielinach. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawują Małgorzata Kusińska i Elżbieta Kopacz, które są również inicjatorkami i założycielkami zespołu. Na akordeonie przygrywa dziewczętom Władysław Bąk.

Zespół folklorystyczny „Iskierki”

Poniedziałek, 16 marca 2015

Od 2006 roku przy Szkole Podstawowej w Cierchach- gmina Mniów istnieje zespół dziecięcy folklorystyczny „Iskierki”, którego opiekunem jest Danuta Skrzypczyk.

Zespół folklorystyczny Pierzchniczanie

Poniedziałek, 16 marca 2015

Zespół folklorystyczny "Pierzchniczanie" powstał w 2004 roku. Początkowo istniał jako czteroosobowa Kapela Biesiadna. Po trzech latach działalności na terenie gminy, kapela przekształciła się w zespół muzyczno-wokalny, koncertujący na terenie całego województwa.

Teatr Obrzędowy "Ożarów"

Poniedziałek, 16 marca 2015

Teatr Obrzędowy "Ożarów" powstał na bazie zespołów śpiewaczych: Ożarowiacy, Nowianecki i kapeli Ożarowiacy i Powiśloki .

KGW Szewczanki

Poniedziałek, 9 marca 2015

Zespół Nietuliszczanki

Poniedziałek, 9 marca 2015

Koło Gospodyń Wiejskich w Nietulisku Małym powstało w 1960 roku z inicjatywy Katarzyny Lisek, która pełniła funkcję przewodniczącej do 1991 roku. W 1992 roku przewodniczacą i kierownikiem zespołu artystycznego Nietuliszczanki została Leokadia Markiewicz. Od 1970 roku instruktorem muzycznym zespołu jest Paweł Cieślik. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich działają w zespole artystycznym Nietuliszczanki oraz w Żeńskiej Drużynie OSP w Nietulisku Małym. Zespół Nietuliszczanki liczy 25 członkiń.

Kapela Zygmunta Jakubowskiego z Rudy Zajączkowskiej

Środa, 4 marca 2015

"Jest to autentyczna kapela dwuosobowa w składzie skrzypce i bębenek ludowy. Grają archaiczny repertuar, oparty najczęściej na skalach modalnych, krótkich motywach z rożnymi wariacjami. Skrzypek gra tylko z pozycji pierwszej, nie przesuwając ręki po gryfie. Często zaczepia o druga stronę, stwarzając w ten sposób akompaniament burdonowy. Te cechy wykonawcze są bardzo rzadko spotykane. Stanowią o autentyczności muzyki ludowej, stąd też liczne nagrody, jakie zdobywa pan Zygmunt Jakubowski. Repertuar kapeli to regionalne polki, oberki, chodzony, mazury i mazurki” - Jerzy Gumuła - muzyk Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Kapela Zganioki

Środa, 4 marca 2015

W aktualnym składzie zespół działa od 2009 roku. Występuje samodzielnie jako kapela i towarzyszy również zespołom Rosiejowianki, Drożanecki i Samosiejki podczas ich występów.

1...2

Czytamy e-booki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach z trzech do pięciu zwiększył się limit wypożyczanych...

Wielka wojna nad Nidą

Kronika parafii Imielno z okresu I wojny światowej dostępna jest w Świętokrzyskiej Bibliotece...

Konkurs fotograficzny „Zostań w domu - pokaż świat z Twojego okna”

Mimo trwającej w całym kraju kwarantanny i stanu epidemicznego, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach...

Projekt "Senior Show on-line" alternatywą na czas kwarantanny

Projekt Senior Show on-line pomaga przetrwać okres izolacji w dobrym humorze! Sprawdź, jak...

„Parasite” w Kinie Fenomen

W ramach Widnokręgu Dobrego Kina, Kino Fenomen zaprasza na pokaz filmu „Parasite”, w reżyserii...

"Kopciuszek" w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl "Kopciuszek" - najnowszą premierę.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy, który został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club...

Teatr Plastyczny SEN z wizytą w Poznaniu

W czwartek, 27 lutego w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu odbyły się warsztaty...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 40 878 193
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności