Piątek, 26 lutego 2021 - Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Świadectwo szkolne Eugeniusza Artwińskiego A A A

Czwartek, 11 lutego 2021 Autor: Edyta Ruszkowska
W zbiorach Muzeum Historii Kielc znajduje się świadectwo szkolne z 1905 roku Eugeniusza Artwińskiego - syna Stefana Artwińskiego, prezydenta Kielc.
Dokument na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe świadectwo z tamtego okresu. Należy do ucznia ośmioklasowego rządowego gimnazjum męskiego w Kielcach. Jest oczywiście zapisane w języku rosyjskim. Był to okres zaborów, Kielce znajdowały się wtedy pod panowaniem caratu, a język rosyjski obowiązywał w szkolnictwie. Widnieją na nim oceny dobre, bądź bardzo dobre, a zatem Eugeniusz nie miał kłopotów z nauką. To co je wyróżnia znajduje się na dole dokumentu. Warto zwrócić uwagę na ręczny dopisek. Chodziło w nim oto, że uczeń decyzją rady szkolnej został usunięty ze szkoły za udział w nielegalnej manifestacji. Jego autorem był ówczesny dyrektor gimnazjum Sergiusz Michalewicz.

Na początku lutego 1905 r. młodzież zastrajkowała przeciw
rusyfikacji, domagając się między innymi lekcji w języku polskim. Reakcja rosyjskiego kuratorium była zdecydowana. Z kieleckiej szkoły wyrzucono wielu uczniów. Każdy z nich otrzymał świadectwo właśnie z takim dopiskiem, co uniemożliwiało podjęcie nauki w innych placówkach rządowych i mocno utrudniało przystąpienie do matury w całym zaborze rosyjskim. Strajk uczniów gimnazjum był ważnym wydarzeniem w historii Kielc, rozpoczął bowiem wydarzenia tak zwanej Rewolucji 1905 r., kiedy Królestwo Polskie stało się areną licznych wystąpień o charakterze niepodległościowym. Prezentowane świadectwo jest jedną z niewielu pamiątek z tamtego okresu. A atrakcyjności dodaje mu fakt, że Eugeniusz był synem Stefana Artwińskiego farmaceuty, który w 1905 r. także włączył się w życie polityczne, a po latach został prezydentem Kielc. Warto jeszcze dodać, że Eugeniuszowi udało się ostatecznie zdać maturę w Krakowie, który wtedy znajdował się w zaborze austro-węgierskim. Później ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, został znanym psychiatrą ineurologiem.

http://www.mhki.kielce.eu/sites/default/files/swiadectwo_szkolne_eugeniusza_artwinskiego.pdf
 

Źródło: MHKi
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 46 461 036
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności