Środa, 15 sierpnia 2018 - Marii, napoleona, Stelii

Poznaliśmy 5 najlepszych projektów tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej A A A

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 Autor: Łukasz Kopczyński
W poniedziałek, 11 czerwca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się posiedzenie komisji ekspertów, które wyłoniło 5 zwycięskich projektów w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Po kilkugodzinnej dyskusji i szczegółowej analizie każdego z siedmiu zgłoszonych do II etapu wniosków, udało się finalnie wybrać 5 projektów, które uzyskają finansowe wsparcie w postaci grantu przyznanego w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej realizowanego przez WDK w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura.
W gronie zwycięskich projektów znalazły się:
  • Fantastyczny Stąporków
  • Tradycja. Odległa, a bliska…
  • A ku ku: folk’n’roll
  • Smartfon w ręce, głowa w trawie - kulturalnie o zabawie
  • Menu kultury - edukacja kulturowa na serio
 
„Każdy z pięciu zwycięskich projektów, który uzyska finansowanie, jest niezwykle ciekawy i niesie za sobą wiele wartości dla społeczności lokalnej. Wszyscy włożyli dużo pracy w ich przygotowanie. Niezależnie od tego na ile punktów finalnie został oceniony każdy z projektów, liczyć się będzie to jak zostanie zrealizowany i co pozostawi po sobie. Często bywa tak, że czytając założenia projektu nie do końca jesteśmy przekonani co do jego skuteczności, ale po analizie sytuacji i warunków rzeczywistych ma on większe szanse na powodzenie i może przynieść większe profity w przyszłości dla lokalnej społeczności niż inny napisany, wydawać by się mogło początkowo, lepiej” – mówił po obradach jeden z ekspertów komisji Maciej Frąckowiak.

Duży nacisk przy wyborze zwycięskich projektów miał zarówno element współpracy i przenikania się różnych, na co dzień niewspółpracujących ze sobą, instytucji, czy środowisk, jak również to co pozostawi on po zakończonych działaniach. Najbardziej wartościowe są te projekty, które będą w stanie dalej funkcjonować i  zaangażują do działania lokalną społeczność jeszcze po zakończeniu ich finansowania.

W pracach komisji ekspertów, obok przywołanego wcześniej Macieja Frąckowiaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczyły także: Małgorzata Rudnicka – kierownik Oddziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Weronika Idzikowska z Małopolskiego Instytutu Kultury. Dwoje z recenzentów celowo wybranych zostało spoza województwa świętokrzyskiego, tak aby ich ocena była jak najbardziej obiektywna i fachowa. Prace jurorów wspierali także przedstawiciele Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, jako operatora programu BMK: Karolina Opałko, Michał Ziomber i Łukasz Kopczyński, którzy brali udział w I etapie konkursu.

„Nie możemy zapominać również o tych projektach, którym nie udało się zdobyć grantu. Zależy nam na tym, aby osoby, które je przygotowywały wiedziały, dlaczego ich wniosek finalnie nie został wybrany. Dlatego obok opinii na temat tych zwycięskich opisujemy szczegółowo także te, które ostatecznej aprobaty nie uzyskały” – mówił Maciej Frąckowiak dodając, że dzięki temu wnioskodawcom łatwiej będzie w przyszłości złożyć kompletny wniosek, wiedząc jakie błędy, albo szczegóły wpłynęły na jego ostateczną ocenę. Uczestnictwo w programie Bardzo Młoda Kultura to nawet dla tych, którzy finalnie nie uzyskali wsparcia finansowego na swój projekt, cenne doświadczenie, które z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości przy okazji podobnych programów i konkursów.

Rocznica Bitwy Warszawskiej

Na przedpolach Warszawy w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku rozegrała się decydująca batalia wojny...

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w...

Premiera opery ludowej "Idyliada"

"Idyliada" to opera ludowa według pomysłu Krzysztofa Wrony w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca...

I Zlot Fanów Harry'ego Pottera

Świętokrzyska Polana zaprasza 15 sierpnia wszystkich fanów Harry'ego Pottera do wspólnej zabawy...

Zlot pasjonatów fotografii

18 i 19 sierpnia w Centrum Nauki Leonardo da Vinci odbędzie się zlot pasjonatów fotografii....

Rocznica Bitwy Warszawskiej

Na przedpolach Warszawy w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku rozegrała się decydująca batalia wojny...

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w...

Koncert dla Irmy

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert charytatywny dla Irmy Sumary,...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 31 580 571
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności