Czwartek, 25 kwietnia 2024 - Jarosława, Marka, Wiki

Opowieść o Piotrusiu i Wilku A A A

Wtorek, 10 stycznia 2017 Autor: Edyta Ruszkowska
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza na pantomimę dla dzieci "Opowieść o Piotrusiu i Wilku", opartą na słynnej bajce symfonicznej Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i Wilk”, którą przygotowują Bartłomiej Ostapczuk i Lionel Ménard. „Opowieść o Piotrusiu i Wilku” jest spektaklem o marzeniach, wyobraźni i wspomnieniach, które wydają się ulotne i kruche. Ale to dzięki nim zdobywamy to, co zdaje się nieosiągalne, albo radzimy sobie z tym, co nieuniknione. Każdy z nas, tak jak Piotruś, może odnaleźć w sobie na tyle odwagi i siły, by pokonać Wilka. Jeśli tylko w to uwierzy.

Po sukcesach pantomimy „Pan Bam i ptak Agrafka” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka, która zdobyła uznanie publiczności i krytyków oraz dwie nagrody na prestiżowych festiwalach teatralnych, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" postanowił po raz drugi sięgnąć po ten rodzaj sztuki scenicznej. Tym razem jest to spektakl dla dzieci "Opowieść o Piotrusiu i Wilku" oparty na słynnej bajce symfonicznej Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i Wilk”. Pantomimę przygotowali Bartłomiej Ostapczuk i Lionel Ménard. To nie tylko światowej sławy reżyserzy przedstawień teatru pantomimy, ale również aktorzy mimowie, nauczyciele i autorzy scenariuszy, którzy współpracowali z największymi artystami, tworząc wybitne kreacje i spektakle.

- Sztuka teatru pantomimy pozostawia dużą dowolność widzowi i w tym upatruję piękno pantomimy. Wyjść na scenę i bez słów opowiadać - to jest sztuka. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tego przedstawienia. - mówi reżyser spektaklu "Opowieść o Piotrusiu i Wilku" Bartłomiej Ostapczuk.

Bartłomiej Ostapczuk jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, odbywającego się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, pomysłodawcą i założycielem Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Lionel Ménard to uczeń i wieloletni współpracownik samego Marcela Marceau - uznawanego za mima wszech czasów.

- Podstawowa trudność na jaką natknęliśmy się na początku spektaklu, to napisanie sztuki tak, żeby tekst nie był potrzebny. Każda z postaci jest związana z jakims instrumentem. Przynależność bohaterów do różnych instrumentów muzycznych jest bardzo widoczna. - mówi Lionel Ménard.

Scenografię do spektaklu przygotował Sławomir Szondelmajer - absolwent ASP w Warszawie oraz Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Warszawie.

- Pierwszy raz projektowałem scenografię do pantomimy. Jest to spektakl bardzo plastyczny. Cały czas widz obserwuje całą scenę. - opowiada scenograf Sławomir Szondelmajer

"Piotruś i Wilk" to historia małego, nieśmiałego chłopca - Piotrusia, który mieszkał z dziadkiem pod lasem. Czas upływał mu spokojnie na beztroskich zabawach ze zwierzętami. Chłopiec nie przypuszczał nawet, że wkrótce stanie się uczestnikiem bardzo dramatycznych wydarzeń. Pewnego razu w pobliżu pojawił się Wilk. Mieszkańcy gospodarstwa nie byli już bezpieczni. Jak zachował się Piotruś? Czy znalazł w sobie na tyle odwagi i siły, by stanąć w obronie swoich przyjaciół?

Ta pierwotna fabuła słynnej bajki symfonicznej „Piotruś i Wilk” Sergiusza Prokofiewa, w inscenizacji Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” została wzbogacona o nowe wątki, a jej przesłanie nabrało więcej znaczeń i odniesień do współczesności. Premiera spektaklu odbędzie się 14 stycznia o godzinie 17.00.

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Wyniki eliminacji wojewódzkich 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Wiadomo już, kto będzie reprezentował województwo świętokrzyskie w przeglądach finałowych 69....

Inauguracja sezonu turystycznego w województwie świętokrzyskim

19 i 20 kwietnia (w piątek i sobotę) w województwie świętokrzyskim zostanie zainaugurowany nowy...

"Lokator" – premiera Studia Pantomimy w KCK

26 kwietnia o godz. 18.00 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zostanie po raz pierwszy...

Wybitny skrzypek Mieczysław Jaroński bohaterem kolejnej pocztówki z cyklu "KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani"

Nakładem Poczty Polskiej ukazała się kontynuacja cyklu „KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani”, w...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Wernisaż wystawy absolwentów kieleckiego Plastyka w Galerii Winda

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk...

Przebojowa, mistrzowska i młoda wiosna w Filharmonii Świętokrzyskiej

Wiosna w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach zapowiada się bardzo ciekawie. Podczas środowej...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 470 073
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności