Piątek, 3 kwietnia 2020 - Pankracego, Renaty, Ryszarda

Aktualności

Kultura w sieci z naszymi instytucjami

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Cztery instytucje z województwa świętokrzyskiego znalazły się w gronie placówek prowadzących działalność w sieci, które na swoich stronach prezentuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"The Expanse"- objawienie science fiction

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Nie da się ukryć, że z dobrą produkcją science fiction jest jak z dobrą komedią- niby masz wszystkie składniki, ale wciąż wychodzi zakalec zamiast wybornego ciasta. W ostatniej dekadzie na palcach jednej ręki można policzyć dobre filmy bądź seriale, które godnie reprezentowały ten gatunek. Szczególnie, że jego fani nie mają już kilkunastu lat, wręcz przeciwnie, są dość wymagającymi, dorosłymi ludźmi, których nie zadowoli byle co. Na szczęście są jeszcze ludzie w przemyśle filmowym, którzy zdają się wiedzieć doskonale czym jest dobre, ambitne science fiction. Tymi osobami są James S.A. Corey- autor książkowego pierwowzoru "Expanse" oraz Mark Fergus i Hawk Otsby, odpowiadający za jego telewizyjną adaptację.

Konkursy odwołane

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach odwołuje dwa organizowane konkursy „...I tylko pamięć została… – ofiary i miejsca zbrodni katyńskiej” oraz „Solidarność to ludzie”.

Najlepszy Czytelnik marca

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach ogłosiła konkurs na Najlepszego Czytelnika. Konkurs ma charakter otwarty i jest przeznaczony dla wszystkich aktywnych czytelników biblioteki. Znamy nazwiska najlepszych czytelników MBP w marcu.

Sejf mjr. Przyłuskiego - dementi

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Wczorajsza informacja o odnalezieniu podczas prac budowlanych trwających na terenie WDK zamurowanego w 1939 r. sejfu mjr. Mariana Przyłuskiego był żartem primaaprilisowym.

WBP zaprasza

Czwartek, 2 kwietnia 2020

3 kwietnia o godz.18.00, w ramach codziennych spotkań literackich online, swoje opowiadanie „Próba generalna” przeczyta Olga Tokarczuk. Noblistka była gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w 2015 i 2017 roku.

Lekcje rysunku

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Zapraszamy wszystkich chętnych na lekcje rysunku, które są dostępne na naszej stronie internetowej (www.pik.kielce.pl) w zakładce e-learning. Tematy wykładów obejmują podstawowe zagadnienia, pojęcia i techniki, które są doskonałym wstępem do rozpoczęcia pracy z dziedziną sztuki, jaką jest rysunek artystyczny, odręczny. Lekcje zostały zarejestrowane w 2015 roku, a poprowadził je wieloletni dyplomowany nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach Kazimierz Kielian. Realizacja wykładów: Agnieszka Markiton

Wielkanocne dekoracje z książek

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza do udziału konkursie fotograficznym na najbardziej pomysłowe wykorzystanie książek w świątecznej aranżacji wnętrza.

Oferta MNKi

Czwartek, 2 kwietnia 2020

W ofercie Muzeum Narodowego w Kielcach pojawiły się nowe propozycje zajęć, z których można skorzystać online.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza i poety Hansa Christiana Andersena, który stworzył takie utwory, jak: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu" czy "Księżniczka na ziarnku grochu". Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Rzeźba przed UJK

Czwartek, 2 kwietnia 2020

W Kielcach, w pracowni Arkadiusza Latosa (na zdjęciu), powstaje rzeźba Jana Kochanowskiego, która stanie przed kieleckim uniwersytetem. Posąg będzie miał 2 metry wysokości, jego waga to prawie 300 kilogramów.

Zabawy z dawnych lat nadal bawią

Środa, 1 kwietnia 2020

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach będzie zamieszczać na swojej stronie na Facebooku opisy gier i zabaw, które ułatwiały spędzanie długich wieczorów wtedy, gdy nie znano telewizji i internetu. O wielu z nich zapomniano nie dlatego, że nie były atrakcyjne. Wręcz przeciwnie. Były to ulubione domowe gry i zabawy naszych praprapradziadków. Zapewne właśnie dlatego, że znał je każdy, nie opisywano ich od kilkudziesięciu lat. Dziś warto je przypomnieć.

Edukacja online

Środa, 1 kwietnia 2020

Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach zaprasza do wzięcia udziału w zajęciach online, które skierowane są do najmłodszych odbiorców oraz rodziców i nauczycieli.

Świętokrzyski Park Narodowy ma 70 lat

Środa, 1 kwietnia 2020

Świętokrzyski Park Narodowy ma 70 lat. Został utworzony 1 kwietnia 1950 roku, ale pierwszy rezerwat ścisły powstał już w 1920 roku na Chełmowej Górze. Dwa lata później powstały rezerwaty na Łysicy i Łysej Górze, a w 1932 roku częściową ochroną objęto tereny przylegające do istniejących rezerwatów. Był to trzeci Park Narodowy po Białowieskim i Pienińskim. Wraz z otuliną ma 207, 87 km kw.

Klub Miłośników Geologii online

Środa, 1 kwietnia 2020

Geopark Kielce rozpoczyna cykl zajęć online w ramach Klubu Miłośników Geologii.

Konkurs "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy"

Środa, 1 kwietnia 2020

Instytut Dizajnu zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy", który trwa do 15 kwietnia 2020 roku. Konkurs jest skierowany przede wszystkim do osób zajmujących się projektowaniem profesjonalnie oraz studentów kierunków artystycznych i projektowych.

Prima aprilis

Środa, 1 kwietnia 2020

Prima aprilis to jedno z bardziej lubianych przez Polaków świąt. W ten dzień zwyczajem jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd. Prima aprilis, w dosłownym tłumaczeniu z łaciny, oznacza „pierwszy kwietnia”.

Rocznica utworzenia w Kielcach getta żydowskiego

Wtorek, 31 marca 2020

Dziś mija rocznica 79. rocznica utworzenia w Kielcach getta żydowskiego. Decyzja o powołaniu getta zapadła 31 marca 1941 roku. Na podstawie rozporządzenia niemieckich władz okupacyjnych, kieleccy Żydzi mieli jedynie kilka dni na przeprowadzkę do wyznaczonego obszaru wraz z całym dobytkiem i prowadzoną działalnością gospodarczą.

Okolice sztuki

Wtorek, 31 marca 2020

Ośrodek Kultury "Ziemowit" w Kielcach zaprasza na zajęcia online.

WBP zachęca do czytania

Wtorek, 31 marca 2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na czas epidemii wprowadza możliwość czytania książek online na portalu Ibuk Libra oraz utworzenia konta tymczasowego dla osób, które nie są czytelnikami WBP.

Pocztówka z okna

Wtorek, 31 marca 2020

"Pocztówka z okna" - to konkurs organizowany przez Dom Kultury "Zameczek".

Za barokową kurtyną

Poniedziałek, 30 marca 2020

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wirtualną wycieczkę po Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach.

Harcerska służba w związku z epidemią

Poniedziałek, 30 marca 2020

Instruktorzy ZHP Chorągwi Kieleckiej aktywnie włączają się w służbę w związku z epidemią COVID-19. Szyją maseczki, pomagają Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz Ośrodkom Pomocy Rodzinie w dostarczaniu zakupów oraz posiłków do seniorów, a także prowadza zajęcia animacji dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "#zostańwdomu".

Zmarł Krzysztof Penderecki

Poniedziałek, 30 marca 2020

Po długiej, ciężkiej chorobie, w niedzielę 29 marca zmarł Krzysztof Penderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat. W 2017 roku Krzysztof Penderecki uświetnił jubileuszowy festiwal 25.Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach.

Filmowe Czytanki w twoim domu!

Poniedziałek, 30 marca 2020

Sytuacja epidemiologiczna zmusza nas do pozostania w czterech ścianach, , ale nie oznacza to że musimy rezygnować z przygody z kinem. Kino Fenomen wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich widzów i zachęca do aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

"W domu z kulturą"

Poniedziałek, 30 marca 2020

"W domu z kulturą" to akcja zainicjowana przez wojewodę świętokrzyskiego, której celem jest zachęcenie mieszkańców regionu do korzystania z internetowej oferty świętokrzyskich instytucji kultury. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest marszałek województwa świętokrzyskiego.

Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki

Poniedziałek, 30 marca 2020

Mimo trudności i ograniczeń spowodowanych przez koronawirusa trwa rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Powstaje Park Akademia Bajki. Swoich pierwszych gości przyjmie w 2022 roku.

UL z książkami

Poniedziałek, 30 marca 2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach i Unia Literacka zapraszają od 29 marca do 5 kwietnia na codzienne spotkania autorskie. Online spotkają się z czytelnikami: Iwona Chmielewska, Grażyna Plebanek, Max Cegielski, Radek Wiśniewski, Olga Tokarczuk, Grzegorz Kasdepke i Joanna Olech.

Ambasador Czytelnictwa w kwietniu

Poniedziałek, 30 marca 2020

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach trwa akcja "12 ambasadorów w 12 miesięcy" . Jest to kolejna inicjatywa promująca czytelnictwo. W kwietniu Ambasadorem Czytelnictwa jest językoznawca Jerzy Bralczyk. W poprzednich miesiącach byli to: Katarzyna Bonda, Grzegorz Zawierucha i Artur Barciś.

Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Poniedziałek, 30 marca 2020

IV Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach i skierowany jest uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także do osób dorosłych z całej Polski oraz zespołów kameralnych.

Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej

Poniedziałek, 30 marca 2020

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza na 1. Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej. Spotkanie odbędzie się na pałacykowym profilu na Facebooku 4, 5 i 6 kwietnia o godz. 21:00.

Kielecka sztuka w Pradze

Piątek, 27 marca 2020

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany promocji twórczości kieleckich artystów oraz miasta Kielce w Pradze, gdyż prażanie nie mogą na razie – przez kwarantannę – oglądać współorganizowanej przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach w praskiej Galerii 9 wystawy „10 za 10 – serdeczne pozdrowienia z Kielc!” („10 za 10 – srdečné pozdravy z Kielců!").

"Zostań w domu"

Piątek, 27 marca 2020

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Zostań w domu". Głównym celem konkursu jest przedstawienie różnych możliwości kreatywnego spędzania czasu w domu.

Kotowica - symbol Polski Walczącej

Piątek, 27 marca 2020

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach zorganizował konkurs plastyczny adresowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie w technice przestrzennej makiety symbolu Polski Walczącej.

Projekt "Senior Show on-line" alternatywą na czas kwarantanny

Piątek, 27 marca 2020

Projekt Senior Show on-line pomaga przetrwać okres izolacji w dobrym humorze! Sprawdź, jak dołączyć do zabawy! Nasi wspaniali seniorzy, uczestnicy cyklu imprez Senior Show organizowanych w WDK, dają nam przykład, jak przetrwać w dobrym nastroju czas izolacji domowej. Na Facebooku z inicjatywy Tomasza Irskiego - pomysłodawcy i opiekuna imprez Senior Show - powstała grupa Senior Show on-line, w której to seniorzy mogą prezentować swoje występy artystyczne.

Wojewódzki Dom Kultury w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku 2019”

Piątek, 27 marca 2020

"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i zagranicą.

Wirtualne galerie BWA

Czwartek, 26 marca 2020

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza wszystkich do swojej przestrzeni wirtualnej, gdzie kontynuuje działalność – przede wszystkim – z zakresu edukacji plastycznej.

Internetowy kurs motania J. Wrońskiej - odc.4

Czwartek, 26 marca 2020

Zapraszamy na czwarty odcinek cyklu „Zrób to sam” Joanny WROŃSKIEJ czyli internetowy samouczek motania. Po królikach z polaru i skarpetki oraz kaczuszce dziś pierwsza lekcja motania gałgankowych lalek…

Muzealna Biblioteka Online

Czwartek, 26 marca 2020

Na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęła działalność Muzealna Biblioteka Online. Co tydzień będzie wzbogacana o jedno z wydawnictw, które w minionych latach ukazały się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej. Ich autorami są etnografowie i historycy pracujący lub współpracujący z Muzeum Wsi Kieleckiej.

„Zostań w domu! Zwiedzaj z nami Izbę Regionalną WDK"

Czwartek, 26 marca 2020

Mimo, że większość instytucji kultury w całym kraju jest zamknięta dla odwiedzających Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, podobnie jak wiele innych palcówek, pragnie wirtualnie otworzyć się na mieszkańców Kielc, województwa oraz innych części Polski, a nawet świata. Serdecznie zachęcamy do śledzenia strony internetowej WDK oraz mediów społecznościowych, gdzie pojawiać się będą zdjęcia i informacje wszystkich eksponatów zgromadzonych w naszych zbiorach. A wszystko to nie wychodząc z domu.

12...3

Projekt "Senior Show on-line" alternatywą na czas kwarantanny

Projekt Senior Show on-line pomaga przetrwać okres izolacji w dobrym humorze! Sprawdź, jak...

"Zostań w domu"

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Zostań w...

Kotowica - symbol Polski Walczącej

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w...

Za barokową kurtyną

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wirtualną wycieczkę po Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich,...

„Parasite” w Kinie Fenomen

W ramach Widnokręgu Dobrego Kina, Kino Fenomen zaprasza na pokaz filmu „Parasite”, w reżyserii...

"Kopciuszek" w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl "Kopciuszek" - najnowszą premierę.

Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina 2019

W dniach od 22 do 24 listopada 2019 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się kolejna...

Radosław Suliga

Muzyka jest jego pasją. Gra na akordeonie, "klawiszach" i na perkusji. Występ został...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 40 917 543
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności