Wtorek, 7 kwietnia 2020 - Donata, Herminy, Rufina

Aktualności

"DEVS"- Technologiczny Złoty Cielec

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Po cichutku, bez krzykliwej promocji, dyskretnie na polskie ekrany wkroczył najnowszy serial stacji FX, o tajemniczo brzmiącym tytule "DEVS". Do tej pory ukazało się sześć z ośmiu odcinków produkcji, która jest jedną z ciekawszych propozycji science fiction ostatnich miesięcy. Niejako w cieniu hitu HBO- "Westworld", którego trzeci sezon elektryzuje miłośników gatunku na całym świecie, otrzymujemy również za pośrednictwem tej platformy streamingowej serial ciekawy, tajemniczy i intrygujący. Co ważne, nacisk kładziony jest to bardziej na "science", bo scenariusz, który śledzimy na ekranie, biorąc pod uwagę obecny rozwój technologii wcale nie jest taki fikcyjny, jak mogłoby nam się wydawać.

Ławeczka Pawła Pierścińskiego

Wtorek, 7 kwietnia 2020

W kieleckiej Alei Sław stanęła ławeczka Pawła Pierścińskiego zaprojektowana i wykonana przez kieleckiego artystę Sławomira Micka. Znajduje się obok postumentu twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Jej otwarcie jest planowane w maju, w rocznicę śmierci Pawła Pierścińskiego.

Miejskie instytucje kultury online

Wtorek, 7 kwietnia 2020

W obliczu pandemii koronawirusa miejskie instytucje kultury w Kielcach zmodyfikowały swoją ofertę i zapraszają teraz na wizyty online.

Wielkanoc a pełnia Księżyca

Wtorek, 7 kwietnia 2020

W środę 8 kwietnia ok. godz. 4.35 rozpocznie się u nas czwarta w tym roku, a pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Jest ona szczególna, gdyż zgodnie z wytycznymi soboru w Nicei, który odbył się w 325 roku, Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni, po równonocy wiosennej.

Zmarł Bohdan Gumowski

Wtorek, 7 kwietnia 2020

W wieku 76 lat zmarł wieloletni dziennikarz Radia Kielce Bohdan Gumowski.

Geopark Kielce w liczbach

Wtorek, 7 kwietnia 2020

W ubiegłym roku ponad 200 tysięcy osób odwiedziło obiekty zarządzane przez kielecki Geopark. Są to: park i amfiteatr na Kadzielni, podziemna trasa turystyczna na Kadzielni, Centrum Geoedukacji oraz ogród botaniczny.

Centrum Kultury w Jędrzejowie w sieci

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Centrum Kultury w Jędrzejowie przypomina na swojej stronie na Facebooku poplenerową wystawę „Wierna 2019”. Plener odbył się w dniach 22-27 lipca 2019 r. w Celinach w gm. Raków: www.facebook.com/ckjedrzejow

SOK internetowo

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Staszowski Ośrodek Kultury, podobnie jak wszystkie placówki kulturalno – oświatowe, zawiesił do odwołania swoją działalność, ale na swojej stronie na Facebooku zachęca do korzystania ze swoich zasobów archiwalnych sięgających lat 70. Prosi o zgłaszanie wydarzeń, które chcieliby odświeżyć sobie internauci pod adresem www.facebook.com/staszowski.osrodekkultury.

Kultura w sieci

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.

KTT zaprasza na "Pasję"

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Kielecki Teatr Tańca zaprasza do obejrzenia spektaklu "Pasja", który swoją premierę miał 12 kwietnia 2006 roku.

WBP zaprasza

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Unia Literacka zachęcają do spotkań autorskich online w ramach cyklu "UL z książkami". To już czwarty tydzień spotkań z pisarzami.

EduKCK

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Z myślą o dzieciach i ich rodzicach Kieleckie Centrum Kultury stworzyło cykl ciekawych zagadek edukacyjnych dla dzieci. Zadania są różnorodne i tematycznie związane z placówką. Znaleźć je można na profilu KCK na Facebooku.

Tradycja śniadania wielkanocnego

Wtorek, 7 kwietnia 2020

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Wielka Sobota to również dzień święcenia pokarmów oraz rodzinne śniadanie wielkanocne. A co symbolizują produkty znajdujące się w koszyku wielkanocnym?

Wystawa online fotografii „Krajobraz Niepokorny”

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Od dziś na profilu facebookowym WDK będziemy prezentować państwu prace, które w ubiegłym roku ujrzały światło dzienne podczas wernisażu wystawy "Krajobraz niepokorny". Pod tą nazwą kryje się projekt fotografów mający na celu pokazanie krajobrazu ziemi świętokrzyskiej z perspektywy mieszkańców różnych części regionu.

Kartki wielkanocne z okresu PRL-u

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach posiada w swoich zbiorach karki świąteczne, które wysyłane były w czasach PRL-u. Na stronie muzeum można obejrzeć pocztówki świąteczne, które kupowano w kioskach ”Ruchu”, księgarniach czy na poczcie. Wiele z nich było małymi dziełami sztuki. Wydawcy kartek zamawiali projekty u wybitnych ilustratorów, malarzy i grafików.

Zajęcia zdalne w SCK

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Mimo, iż z dniem 12 marca Sandomierskie Centrum Kultury zawiesiło swoją codzienną działalność z powodu pandemii koronawirusa, to dla chętnych udało się zachować niektóre zajęcia on-line. Należą do nich zajęcia zdalne w ramach „Pracowni dźwięku – Czarno – Biali” oraz gitarowe.

Baw się z MDK

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

Taniec jazzowy

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Szkoła Kieleckiego Teatru Tańca zaprasza online na lekcję tańca jazzowego.

80. rocznica śmierci Jana Gajzlera

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Literat i poeta Jan Gajzler związany był z Suchedniowem, gdzie urodził się w 1891 roku.

MBP zaprasza

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Podczas pracy zdalnej, którą większość z nas obecnie wykonuje, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach szukają twórczych pomysłów na kreatywne spędzenie wolnego czasu w domu.

Wykład online Symcha Kellera

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na wykład online Symchy Kellera zatytułowany "Pascha.Wyzwolenie na czas epidemii".

Wielki Tydzień w tradycji

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Od obchodzonej wczoraj Niedzieli Palmowej rozpoczyna się w Kościele katolickim Wielki Tydzień. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypadała w czasie, gdy pokazywały się pierwsze kwiaty.

Prace Jolanty Pielki-Kether

Piątek, 3 kwietnia 2020

W Galerii Wieża Sztuki w Kielcach prezentowana jest wystawa prac Jolanty Pielki-Kether. Wystawę można obejrzeć na profilu galerii na Facebooku lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, dzwoniąc pod numer 601 794 233.

Internetowy kurs motania J. Wrońskiej - odc.5

Piątek, 3 kwietnia 2020

Zapraszamy na piąty odcinek cyklu „Zrób to sam” Joanny WROŃSKIEJ czyli internetowy samouczek motania. Po królikach z polaru i skarpetki oraz kaczuszce dziś druga lekcja motania gałgankowych lalek…

Wielkanocny ”Konkurs z jajem” 2020 rozstrzygnięty!

Piątek, 3 kwietnia 2020

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji „Konkursu z jajem”, który po raz kolejny organizowany był w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Do konkursu zgłoszono wiele prac przygotowanych przez świętokrzyskie dzieci młodzież. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych w technice dowolnej i tradycyjnej.

Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek

Piątek, 3 kwietnia 2020

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez internet czy telefon komórkowy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza do galerii na wystawę kartek pocztowych ze swoich zbiorów.

Break dance online

Piątek, 3 kwietnia 2020

Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach rozpoczyna od 6 kwietnia zajęcia break dance prowadzone online.

Katalog wystawy "Dziewczyny na warsztat"

Piątek, 3 kwietnia 2020

Instytut Dizajnu w Kielcach przygotował wersję online katalogu wystawy "Dziewczyny na warsztat". Głównym założeniem wystawy prezentowanej w Instytucie Dizajnu w Kielcach było przedstawienie pierwszego pokolenia Polek, któremu udało się ,na taką skalę, rozwinąć prywatną działalność projektową.

Świętokrzyski Bibliotekarz Roku

Piątek, 3 kwietnia 2020

Tytuł Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2019 otrzymała Bożena Iwan z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Znamy zwycięzców XVI Festiwalu Wielkopostnego w kategorii poezja

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Anna Zielińska-Brudek z wierszem "Czas mój jest bliski" została zwycięzcą tegorocznego Festiwalu Wielkopostnego w kategorii "poezja". Tuż za nią znalazła się Katarzyna Buk, która napisała wiersz "Jezus Frasobliwy", a z trzeciego miejsca ex aequo mogli cieszyć się: Janina Malicka "Wielkopostny Tryptyk" i Janina Raczyńska-Kraj "(Prze)czuwanie".

Kultura w sieci z naszymi instytucjami

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Cztery instytucje z województwa świętokrzyskiego znalazły się w gronie placówek prowadzących działalność w sieci, które na swoich stronach prezentuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"The Expanse"- objawienie science fiction

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Nie da się ukryć, że z dobrą produkcją science fiction jest jak z dobrą komedią- niby masz wszystkie składniki, ale wciąż wychodzi zakalec zamiast wybornego ciasta. W ostatniej dekadzie na palcach jednej ręki można policzyć dobre filmy bądź seriale, które godnie reprezentowały ten gatunek. Szczególnie, że jego fani nie mają już kilkunastu lat, wręcz przeciwnie, są dość wymagającymi, dorosłymi ludźmi, których nie zadowoli byle co. Na szczęście są jeszcze ludzie w przemyśle filmowym, którzy zdają się wiedzieć doskonale czym jest dobre, ambitne science fiction. Tymi osobami są James S.A. Corey- autor książkowego pierwowzoru "Expanse" oraz Mark Fergus i Hawk Otsby, odpowiadający za jego telewizyjną adaptację.

Konkursy odwołane

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach odwołuje dwa organizowane konkursy „...I tylko pamięć została… – ofiary i miejsca zbrodni katyńskiej” oraz „Solidarność to ludzie”.

Najlepszy Czytelnik marca

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach ogłosiła konkurs na Najlepszego Czytelnika. Konkurs ma charakter otwarty i jest przeznaczony dla wszystkich aktywnych czytelników biblioteki. Znamy nazwiska najlepszych czytelników MBP w marcu.

Lekcje rysunku

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Zapraszamy wszystkich chętnych na lekcje rysunku, które są dostępne na naszej stronie internetowej (www.pik.kielce.pl) w zakładce e-learning. Tematy wykładów obejmują podstawowe zagadnienia, pojęcia i techniki, które są doskonałym wstępem do rozpoczęcia pracy z dziedziną sztuki, jaką jest rysunek artystyczny, odręczny. Lekcje zostały zarejestrowane w 2015 roku, a poprowadził je wieloletni dyplomowany nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach Kazimierz Kielian. Realizacja wykładów: Agnieszka Markiton

Wielkanocne dekoracje z książek

Czwartek, 2 kwietnia 2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza do udziału konkursie fotograficznym na najbardziej pomysłowe wykorzystanie książek w świątecznej aranżacji wnętrza.

Oferta MNKi

Czwartek, 2 kwietnia 2020

W ofercie Muzeum Narodowego w Kielcach pojawiły się nowe propozycje zajęć, z których można skorzystać na profilu MNKi na Facebooku.

Rzeźba przed UJK

Czwartek, 2 kwietnia 2020

W Kielcach, w pracowni Arkadiusza Latosa (na zdjęciu), powstaje rzeźba Jana Kochanowskiego, która stanie przed kieleckim uniwersytetem. Posąg będzie miał 2 metry wysokości, jego waga to prawie 300 kilogramów.

Zabawy z dawnych lat nadal bawią

Środa, 1 kwietnia 2020

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach będzie zamieszczać na swojej stronie na Facebooku opisy gier i zabaw, które ułatwiały spędzanie długich wieczorów wtedy, gdy nie znano telewizji i internetu. O wielu z nich zapomniano nie dlatego, że nie były atrakcyjne. Wręcz przeciwnie. Były to ulubione domowe gry i zabawy naszych praprapradziadków. Zapewne właśnie dlatego, że znał je każdy, nie opisywano ich od kilkudziesięciu lat. Dziś warto je przypomnieć.

Edukacja online

Środa, 1 kwietnia 2020

Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach zaprasza do wzięcia udziału w zajęciach online, które skierowane są do najmłodszych odbiorców oraz rodziców i nauczycieli.

123...4

Oferta MNKi

W ofercie Muzeum Narodowego w Kielcach pojawiły się nowe propozycje zajęć, z których można...

Pocztówka z okna

"Pocztówka z okna" - to konkurs organizowany przez Dom Kultury "Zameczek".

Wielkanocny ”Konkurs z jajem” 2020 rozstrzygnięty!

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji „Konkursu z jajem”, który po raz kolejny organizowany...

Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez internet...

„Parasite” w Kinie Fenomen

W ramach Widnokręgu Dobrego Kina, Kino Fenomen zaprasza na pokaz filmu „Parasite”, w reżyserii...

Radosław Suliga

Muzyka jest jego pasją. Gra na akordeonie, "klawiszach" i na perkusji. Występ został...

Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina 2019

W dniach od 22 do 24 listopada 2019 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się kolejna...

Czytamy e-booki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach z trzech do pięciu zwiększył się limit wypożyczanych...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 40 993 481
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności