Środa, 1 kwietnia 2020 - Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Aktualności

Odnaleziono sejf mjr. M.Przyłuskiego

Środa, 1 kwietnia 2020

Podczas trwających w Wojewódzkim Domu Kultury prac budowlanych, mających przystosować byłą salę gimnastyczną na potrzeby Teatru im. Stefana Żeromskiego, przypadkowo odkryto zamurowany we wrześniu 1939 roku sejf mjr. Mariana Przyłuskiego.

Zabawy z dawnych lat nadal bawią

Środa, 1 kwietnia 2020

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach będzie zamieszczać na swojej stronie na Facebooku opisy gier i zabaw, które ułatwiały spędzanie długich wieczorów wtedy, gdy nie znano telewizji i internetu. O wielu z nich zapomniano nie dlatego, że nie były atrakcyjne. Wręcz przeciwnie. Były to ulubione domowe gry i zabawy naszych praprapradziadków. Zapewne właśnie dlatego, że znał je każdy, nie opisywano ich od kilkudziesięciu lat. Dziś warto je przypomnieć.

Edukacja online

Środa, 1 kwietnia 2020

Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach zaprasza do wzięcia udziału w zajęciach online, które skierowane są do najmłodszych odbiorców oraz rodziców i nauczycieli.

Konkurs-łamigłówka MWK

Środa, 1 kwietnia 2020

Z okazji prima aprilis Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowało wyścig rowerowy z metą w Parku Etnograficznym w Tokarni. MWK zaprasza na swój profil na Facebooku.

Świętokrzyski Park Narodowy ma 70 lat

Środa, 1 kwietnia 2020

Świętokrzyski Park Narodowy ma 70 lat. Został utworzony 1 kwietnia 1950 roku, ale pierwszy rezerwat ścisły powstał już w 1920 roku na Chełmowej Górze. Dwa lata później powstały rezerwaty na Łysicy i Łysej Górze, a w 1932 roku częściową ochroną objęto tereny przylegające do istniejących rezerwatów. Był to trzeci Park Narodowy po Białowieskim i Pienińskim. Wraz z otuliną ma 207, 87 km kw.

Klub Miłośników Geologii online

Środa, 1 kwietnia 2020

Geopark Kielce rozpoczyna cykl zajęć online w ramach Klubu Miłośników Geologii.

Konkurs "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy"

Środa, 1 kwietnia 2020

Instytut Dizajnu zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy", który trwa do 15 kwietnia 2020 roku. Konkurs jest skierowany przede wszystkim do osób zajmujących się projektowaniem profesjonalnie oraz studentów kierunków artystycznych i projektowych.

Prima aprilis

Środa, 1 kwietnia 2020

Prima aprilis to jedno z bardziej lubianych przez Polaków świąt. W ten dzień zwyczajem jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd. Prima aprilis, w dosłownym tłumaczeniu z łaciny, oznacza „pierwszy kwietnia”.

Rocznica utworzenia w Kielcach getta żydowskiego

Wtorek, 31 marca 2020

Dziś mija rocznica 79. rocznica utworzenia w Kielcach getta żydowskiego. Decyzja o powołaniu getta zapadła 31 marca 1941 roku. Na podstawie rozporządzenia niemieckich władz okupacyjnych, kieleccy Żydzi mieli jedynie kilka dni na przeprowadzkę do wyznaczonego obszaru wraz z całym dobytkiem i prowadzoną działalnością gospodarczą.

Okolice sztuki

Wtorek, 31 marca 2020

Ośrodek Kultury "Ziemowit" w Kielcach zaprasza na zajęcia online.

WBP zachęca do czytania

Wtorek, 31 marca 2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na czas epidemii wprowadza możliwość czytania książek online na portalu Ibuk Libra oraz utworzenia konta tymczasowego dla osób, które nie są czytelnikami WBP.

Pocztówka z okna

Wtorek, 31 marca 2020

"Pocztówka z okna" - to konkurs organizowany przez Dom Kultury "Zameczek".

Za barokową kurtyną

Poniedziałek, 30 marca 2020

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wirtualną wycieczkę po Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach.

Harcerska służba w związku z epidemią

Poniedziałek, 30 marca 2020

Instruktorzy ZHP Chorągwi Kieleckiej aktywnie włączają się w służbę w związku z epidemią COVID-19. Szyją maseczki, pomagają Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz Ośrodkom Pomocy Rodzinie w dostarczaniu zakupów oraz posiłków do seniorów, a także prowadza zajęcia animacji dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "#zostańwdomu".

Zmarł Krzysztof Penderecki

Poniedziałek, 30 marca 2020

Po długiej, ciężkiej chorobie, w niedzielę 29 marca zmarł Krzysztof Penderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat. W 2017 roku Krzysztof Penderecki uświetnił jubileuszowy festiwal 25.Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach.

Filmowe Czytanki w twoim domu!

Poniedziałek, 30 marca 2020

Sytuacja epidemiologiczna zmusza nas do pozostania w czterech ścianach, , ale nie oznacza to że musimy rezygnować z przygody z kinem. Kino Fenomen wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich widzów i zachęca do aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

"W domu z kulturą"

Poniedziałek, 30 marca 2020

"W domu z kulturą" to akcja zainicjowana przez wojewodę świętokrzyskiego, której celem jest zachęcenie mieszkańców regionu do korzystania z internetowej oferty świętokrzyskich instytucji kultury. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest marszałek województwa świętokrzyskiego.

Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki

Poniedziałek, 30 marca 2020

Mimo trudności i ograniczeń spowodowanych przez koronawirusa trwa rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Powstaje Park Akademia Bajki. Swoich pierwszych gości przyjmie w 2022 roku.

UL z książkami

Poniedziałek, 30 marca 2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach i Unia Literacka zapraszają od 29 marca do 5 kwietnia na codzienne spotkania autorskie. Online spotkają się z czytelnikami: Iwona Chmielewska, Grażyna Plebanek, Max Cegielski, Radek Wiśniewski, Olga Tokarczuk, Grzegorz Kasdepke i Joanna Olech.

Ambasador Czytelnictwa w kwietniu

Poniedziałek, 30 marca 2020

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach trwa akcja "12 ambasadorów w 12 miesięcy" . Jest to kolejna inicjatywa promująca czytelnictwo. W kwietniu Ambasadorem Czytelnictwa jest językoznawca Jerzy Bralczyk. W poprzednich miesiącach byli to: Katarzyna Bonda, Grzegorz Zawierucha i Artur Barciś.

Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Poniedziałek, 30 marca 2020

IV Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach i skierowany jest uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także do osób dorosłych z całej Polski oraz zespołów kameralnych.

Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej

Poniedziałek, 30 marca 2020

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza na 1. Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej. Spotkanie odbędzie się na pałacykowym profilu na Facebooku 4, 5 i 6 kwietnia o godz. 21:00.

Kielecka sztuka w Pradze

Piątek, 27 marca 2020

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany promocji twórczości kieleckich artystów oraz miasta Kielce w Pradze, gdyż prażanie nie mogą na razie – przez kwarantannę – oglądać współorganizowanej przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach w praskiej Galerii 9 wystawy „10 za 10 – serdeczne pozdrowienia z Kielc!” („10 za 10 – srdečné pozdravy z Kielců!").

"Zostań w domu"

Piątek, 27 marca 2020

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Zostań w domu". Głównym celem konkursu jest przedstawienie różnych możliwości kreatywnego spędzania czasu w domu.

Kotowica - symbol Polski Walczącej

Piątek, 27 marca 2020

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach zorganizował konkurs plastyczny adresowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie w technice przestrzennej makiety symbolu Polski Walczącej.

Projekt "Senior Show on-line" alternatywą na czas kwarantanny

Piątek, 27 marca 2020

Projekt Senior Show on-line pomaga przetrwać okres izolacji w dobrym humorze! Sprawdź, jak dołączyć do zabawy! Nasi wspaniali seniorzy, uczestnicy cyklu imprez Senior Show organizowanych w WDK, dają nam przykład, jak przetrwać w dobrym nastroju czas izolacji domowej. Na Facebooku z inicjatywy Tomasza Irskiego - pomysłodawcy i opiekuna imprez Senior Show - powstała grupa Senior Show on-line, w której to seniorzy mogą prezentować swoje występy artystyczne.

Wojewódzki Dom Kultury w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku 2019”

Piątek, 27 marca 2020

"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i zagranicą.

Wirtualne galerie BWA

Czwartek, 26 marca 2020

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza wszystkich do swojej przestrzeni wirtualnej, gdzie kontynuuje działalność – przede wszystkim – z zakresu edukacji plastycznej.

Internetowy kurs motania J. Wrońskiej - odc.4

Czwartek, 26 marca 2020

Zapraszamy na czwarty odcinek cyklu „Zrób to sam” Joanny WROŃSKIEJ czyli internetowy samouczek motania. Po królikach z polaru i skarpetki oraz kaczuszce dziś pierwsza lekcja motania gałgankowych lalek…

Muzealna Biblioteka Online

Czwartek, 26 marca 2020

Na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęła działalność Muzealna Biblioteka Online. Co tydzień będzie wzbogacana o jedno z wydawnictw, które w minionych latach ukazały się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej. Ich autorami są etnografowie i historycy pracujący lub współpracujący z Muzeum Wsi Kieleckiej.

„Zostań w domu! Zwiedzaj z nami Izbę Regionalną WDK"

Czwartek, 26 marca 2020

Mimo, że większość instytucji kultury w całym kraju jest zamknięta dla odwiedzających Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, podobnie jak wiele innych palcówek, pragnie wirtualnie otworzyć się na mieszkańców Kielc, województwa oraz innych części Polski, a nawet świata. Serdecznie zachęcamy do śledzenia strony internetowej WDK oraz mediów społecznościowych, gdzie pojawiać się będą zdjęcia i informacje wszystkich eksponatów zgromadzonych w naszych zbiorach. A wszystko to nie wychodząc z domu.

Trwa realizacja projektu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

Czwartek, 26 marca 2020

W kwietniu 2010 roku Muzeum Wsi Kieleckiej podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na modernizację Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Projekt mauzoleum uznany został przez międzynarodowy serwis architektoniczny Dezeen.com za jeden z najciekawszych kulturalnych projektów architektonicznych na świecie.

Konkurs fotograficzny „Zostań w domu - pokaż świat z Twojego okna”

Czwartek, 26 marca 2020

Mimo trwającej w całym kraju kwarantanny i stanu epidemicznego, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wychodzi naprzeciw wszystkim sympatykom fotografii, którzy nie wychodząc z domu mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym „Zostań w domu - pokaż świat z Twojego okna”. Zwycięskie prace pojawią się na stronach WDK, Portalu Informacji Kulturalnej oraz mediach społecznościowych.

Wielka wojna nad Nidą

Czwartek, 26 marca 2020

Kronika parafii Imielno z okresu I wojny światowej dostępna jest w Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej. Publikacja „Wielka wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912-1917)” ukazała się w ramach Serii Świętokrzyskiej.

Zajęcia online

Środa, 25 marca 2020

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Konkurs "Przedwiośnie"

Środa, 25 marca 2020

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach już po raz 43. zaprasza profesjonalnych artystów związanych z naszym regionem do udziału w "Przedwiośniu" - Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego.

Filharmonia Świętokrzyska proponuje

Środa, 25 marca 2020

Od dziś Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna udostępnianie online utworów pochodzących z nagranych przez kieleckich filharmoników płyt CD. Akcję "#zostanwdomu z filharmonią!" inauguruje cykl Album Polski.

Konkurs ECB na kartkę świąteczną rozstrzygnięty

Środa, 25 marca 2020

Na rodzinny konkurs Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie „Kartka Wielkanocna” wpłynęło 28 prac. Jury przyznało nagrodę główną dla Piotra Uherka (lat 14) z Lublińca wraz z mamą, ojczymem i bratem.

Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Środa, 25 marca 2020

W siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach podpisana została umowa na budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach na Ponidziu (gm. Kije). Koszt inwestycji to 19 700 000 zł.

"Zameczek detronizuje koronawirusa"

Środa, 25 marca 2020

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą programową Domu Kultury "Zameczek" w Kielcach. Są to zajęcia online, które potrwają do 10 kwietnia.

12...3

Wielka wojna nad Nidą

Kronika parafii Imielno z okresu I wojny światowej dostępna jest w Świętokrzyskiej Bibliotece...

Konkurs fotograficzny „Zostań w domu - pokaż świat z Twojego okna”

Mimo trwającej w całym kraju kwarantanny i stanu epidemicznego, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach...

Projekt "Senior Show on-line" alternatywą na czas kwarantanny

Projekt Senior Show on-line pomaga przetrwać okres izolacji w dobrym humorze! Sprawdź, jak...

"Zostań w domu"

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Zostań w...

„Parasite” w Kinie Fenomen

W ramach Widnokręgu Dobrego Kina, Kino Fenomen zaprasza na pokaz filmu „Parasite”, w reżyserii...

"Kopciuszek" w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl "Kopciuszek" - najnowszą premierę.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy, który został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club...

Teatr Plastyczny SEN z wizytą w Poznaniu

W czwartek, 27 lutego w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu odbyły się warsztaty...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 40 896 710
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności