Wtorek, 7 kwietnia 2020 - Donata, Herminy, Rufina

„Cisza łączy ludzi” to nowy projekt twórcy Teatru Plastycznego SEN A A A

Piątek, 14 lutego 2020 Autor: Łukasz Kopczyński
„Cisza łączy ludzi” to tytuł dwuletniego międzynarodowego projektu, zainicjowanego przez twórcę Teatru Plastycznego SEN, Tomasza Irskiego. Jego celem jest edukacja artystyczna głuchych aktorów w ramach programu Erasmus+.
Teatr Plastyczny SEN od ponad pięciu lat działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach i zrzesza osoby głuche. Grupa z powodzeniem występuje w Polsce i zagranicą, reprezentując nasz kraj, nasze miasto i Wojewódzki Dom Kultury. W tym czasie odniosła wiele sukcesów. Ostatni z nich to nagroda otrzymana podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów "Terytorium Gestu" w Moskwie, w którym rywalizowała m.in. z zawodowymi teatrami głuchych z Rosji czy USA.

Do nowego projektu zaproszone zostały grupy teatralne z Rosji, Szwecji, Finlandii, Francji, Rumunii, Polski oraz środowiska osób głuchych z Chorwacji i Włoch. Profesjonalni głusi aktorzy Teatru „Mimiki i Gestu” z Moskwy będą pomagali uczestnikom projektu rozwijać zainteresowania. Poprowadzą warsztaty teatralne dla istniejących amatorskich zespołów, ale przede wszystkim dla początkujących głuchych, chcących założyć w swoich rodzimych środowiskach pierwsze tego typu teatry.

Przedsięwzięcie na dobre wystartuje w ostatni weekend września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, kiedy to odbywać się będą tegoroczne obchody Międzynarodowego Tygodnia Głuchych. Wielki finał projektu odbędzie się w 2022 roku w Parlamencie Europejskim, gdzie zostanie pokazane widowisko stworzone wspólnie przez uczestników projektu.

W stolicy Belgii zaprezentowany zostanie również film ukazujący kulisy spotkań grup z poszczególnych krajów. Dokument zwrócić ma uwagę na ważny problem, jakim są trudności w komunikowaniu się głuchych z różnych stron Europy. Autorowi projektu bardzo zależy na zwróceniu uwagi na to, że każdy naród posiada swój język migowy, lecz nie posiada języka uniwersalnego – pełniącego taką funkcję, jaką u osób słyszących pełni język angielski. Choć znaczenie znaków migowych w różnych krajach bywa podobne, to w większości są jednak ogromne różnice, które sprawiają ogromne kłopoty w komunikowaniu się. Projekt ma na celu ukazanie potrzeby ujednolicenia międzynarodowego języka migowego.

Obecnie trwają prace przygotowawcze głuchych partnerów projektu z ww. państw, którzy wezmą udział w ramach programu Erasmus+. Jego tworzenie pod względem formalnym regionalnie wspiera i akceptuje Kama Kępczyńska-Kaleta – ekspert projektów edukacyjnych przy Komisji Europejskiej.

Inauguracji projektu, która będzie miała miejsce w dn. 25–30 września br. w WDK, towarzyszyć będzie konferencja poruszająca istotę ujednolicenia międzynarodowego języka migowego.

Teatr Plastyczny SEN obok działalności artystycznej od dawna zajmuje się działalnością kulturotwórczą środowiska głuchych na świecie, za którą m.in. otrzymał specjalne podziękowania od Ente Nazionale Sordi Trento – polskiego odpowiednika Polskiego Związku Głuchych w Trydencie.

Aktualnie teatr kontynuuje promocję naszego miasta i regionu w Polskim Języku Migowym podczas warsztatów teatralnych i prezentacji w środowiskach osób głuchych. Najbliższe spotkanie odbędzie się już 27 lutego o godzinie 17.00 w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Kolejne odbędą się w Warszawie, Krakowie oraz Zabrzu. Wkrótce ukaże się także publikacja naukowa przygotowana przez dra Marka Świecę, zatytułowana „Animacyjne wartości działań głuchych z Teatru Plastycznego SEN WDK w Kielcach”.

Dodatkowych informacji na temat przygotowywanego projektu i działalności TP SEN udziela Tomasz Irski, nr tel.: 41 36 55 140, e-mail: tomasz.irski@wdk-kielce.pl

Oferta MNKi

W ofercie Muzeum Narodowego w Kielcach pojawiły się nowe propozycje zajęć, z których można...

Pocztówka z okna

"Pocztówka z okna" - to konkurs organizowany przez Dom Kultury "Zameczek".

Wielkanocny ”Konkurs z jajem” 2020 rozstrzygnięty!

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji „Konkursu z jajem”, który po raz kolejny organizowany...

Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez internet...

„Parasite” w Kinie Fenomen

W ramach Widnokręgu Dobrego Kina, Kino Fenomen zaprasza na pokaz filmu „Parasite”, w reżyserii...

Radosław Suliga

Muzyka jest jego pasją. Gra na akordeonie, "klawiszach" i na perkusji. Występ został...

Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina 2019

W dniach od 22 do 24 listopada 2019 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się kolejna...

Czytamy e-booki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach z trzech do pięciu zwiększył się limit wypożyczanych...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 40 992 827
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności